ANKİSAD Güncel \ Yurtiçi
ANKİSAD Kadın Komisyonu İftar Yemeğinde Buluştu
  23.07.2013 - 12:18  | 

 Ankara İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ANKİSAD) Kadın Komisyonu tarafından Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü’nde iftar yemeği verildi.İftar yemeğine Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Ankara Milletvekili Nurdan Şanlı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meral Bozoğlu, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yıldız Kara, Keçiören Belediye Başkanı Eşi Hatice Ak, İl Genel Meclisi Üyesi Mualla Varol, Keçiören TOGEM Başkanı Ayten Aydın, Keçiören İlçe Kadın Kolları Başkanı Canan Baran İzgi ve çok sayıda davetli katıldı.

Ramazan ayının İslamiyet’te ayrı bir yeri ve önemi olduğunu belirten bir konuşma yapan ANKİSAD Kadın Komisyonu Başkanı Kezban Seres, “Bizi bu sofrada toplayan Cenab-ı Hakka hamd eder, O’nun Sevgili Habibi Edibi Rasûlü Ekrem (s.a.v) efendimize salat ve selam ederiz. ANKİSAD Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen iftar Soframıza hoş geldiniz diyor hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. On bir ayın sultanı diye isimlendirdiğimiz mübarek Ramazan Ayı’nın ortalarına gelmiş bulunuyoruz. Bu vesileyle başta oruç olmak üzere, bu ayda yapmış olduğumuz bütün ibadetlerimizin, hayır ve hasenatımızın Cenab-ı Hakk tarafından kabul olmasını niyaz ediyorum dedi.

Sözlerine “Ramazan Arapça bir kelimedir. Kamerî aylardan dokuzuncusunun ismidir. Ramazan kelimesinin manası ve bu mübarek aya Ramazan isminin verilmesindeki hikmet şöyle belirtilmiştir: Ramazan, yaz sonunda güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelen "ramdâ" kelimesinden alınmıştır. Bu yağmur genellikle yeryüzünü temizler. Bunun gibi Ramazan da Müminleri günah kirlerinden temizler, kalplerini pak eder diyerek devam eden Seres, nitekim Enes b. Mâlik (r.a.)´dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber: "Bu aya ramazan isminin verilmesi günahları yaktığı içindir." buyurmuştur. Şu halde mübarek Ramazan ayında oruç tutan ve ihlasla tövbe eden Müminlerin günahları yanar, böylece günah kirlerinden arınırlar, tertemiz olurlar dedi.

Seres “Ramazan ayı, oruç, teravih, mukabele ayı olmasının yanı sıra; aynı zamanda zekât, fitre ve sadaka ayıdır. Bu ayda Cenab-ı Hak’tan gelen af, rahmet ve bereketin bolluğu malumlarınızdır. Bu bereketin kullar arasında da tezahür ederek, sosyal yardımlaşmanın ibadet disiplini ile eda edilmesi, olandan olmayana akan hayır pınarlarının kanallarının açılması, Allah Teâlâ’nın rızkını çok verdiği kişilerle, az verdiği kişilerin aynı sofrayı paylaşmaları, böylece yaratılan arasında oluşan muhabbetten, yaratana uzanan muhabbete kavuşulması beklenir. Biz de bu vesileyle, ANKİSAD olarak şehrimizin güzide insanlarını iftar soframızda buluşturmayı amaçladık. Cenab-ı Allah’tan dileğim odur ki, bu buluşma hayırlara vesile olsun ve bu hayırlar da bizim dünya ve ahrette mutluluğumuzun teminatı olsun. Düzenlediğimiz bu iftar sofrasına başta ANKİSAD Kadın Komisyonu olmak üzere maddi manevi katkıda bulunan herkese; davetimize katılmak suretiyle bizleri onurlandıran saygıdeğer üyelerimize, burada bulunan-bulunmayan bütün hemşerilerimize ve değerli basın mensuplarımıza teşekkür eder, ibadetlerinizin kabul olması dileğiyle; Ramazan Ayının ve Bayramın Ülkemize, milletimize, İslam âlemine huzur ve esenlik getirmesini Yüce Allah’tan niyaz eder, hepinizi saygıyla selamlarım” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra bir konuşma yapan Tülay Selamoğlu “Eğitime hak ettiği değer ve önemi veren, en verimli yatırımın insana ve eğitime yapılan yatırım olduğunu söyleyen, Türkiye’nin dışa açılmasında, çağ atlamasında ve özgürlüklerin genişletilmesinde önemli hamleler gerçekleştiren böyle güzide bir eğitim merkezimizin Keçiören Bölgesinde olması ve Ramazan ayı dolayısıyla burada toplanmış olmamızdan mutluluk duyuyorum. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.” dedi. Selamoğlu “ ANKİSAD Gelecek nesillere örnek olacak başarılı çalışmalar yapıyor. Ben diye değil biz diye çalışıyor. Kendilerini kutluyor, burada olmamızdan dolayı gösterdikleri ilgiye teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Nurdan Şanlı ise” Ramazan ayının bütün İslam âlemine hayırlar getirmesi temennisini dile getirdi. Şanlı “ANKİSAD Kadın Komisyonu Üyelerine başarılarının devamını diledi ve teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Anahtar Kelimeler: ANKİSAD   |  İftar Yemeği   |  Tülay Selamoğlu   |  Turgut Özal

İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  
© Copyright 2013 - ANKİSAD - Ankara İş Adamları ve Sanayicileri Derneği. All rights Reserved.